Свидовець або Свидовецький хребет - гірський масив в Закарпатті.
Це теж Горгани, але зовсім інші, не звичні нам, з гострими списами і зеленими кам'яними осипами, порослими альпійкой. Горгани важко переплутати з будь-яким іншим масивом. Але тут все інакше!
Відмінною особливістю Свидовця є плавні округлі форми, що тягнуться на сотні кілометрів, на скільки вистачить Вашого погляду, і все це альпійські луки, вкриті соковитою високою травою і квітами. Тож не дивно, що в цих місцях розвинуте життя пастухів: повно корів, коней, овець, і їх пастухів - собак. Кажуть, що похід по Свидовцю і Горганах - тур в справжній озерний край. Розташувалися вони в міжгірських котлах (льодовикових карах), це: озеро Апшинець, Догяска (Герешаска) і Івор з Ворожескою. І це ще не все. Хребет Свидовець багатий буковими і ялиновими лісами, звичайно альпійкой, куди без неї, рідкісними рослинами та квітами, якщо пощастить, можна зустріти едельвейс, і гриби. Щоб відчути всю магію гірського походу по Свидовцю і Горганах, краще піти і побачити все самому!
- послуги інструктора-провідника
- 3-х разове харчування на маршруті
- використання котлів, пальників, газу
- групова аптечка
- консультації стосовно підготовки до походу
- прокат особистого спорядження (палатка, рюкзак, спальник і т.і.)
- переїзди по маршруту (600-700 грн, залежить від кількості учасників)
Маршрут походу по Свидовцю та Горганах:
Івано-Франківськ - с.Бистриця - пер.Легіонів - г.Пантир (1213 м) - г.Дурня (1705 м) - г.Гропа (1758 м) – г.Велика Братківська (1788 м) - витоки Чорної Тиси (1200 м) - г.Татарука (1707 м) - оз.Апшинець (1487 м) - г.Геришаска (1762 м) - оз.Ворожеска (1460 м) - пол.Татул - г.Близниця Велика (1881 м) - Кваси
День 1. Бистриця - перевал Легіонів
Група збирається о 8:00 на з/д вокзалі Івано-Франківська, після чого найнятим транспортом їдемо до села Бистриця, де кольорові будиночки розкидані по зелених пагорбах. Далі починаємо наш піший похід по Горганах. Якщо день видасться спекотним, зможемо скупатися в річці Річка. Виходимо за село і густим буковим лісом починаємо довгий підйом на перевал Легіонів. Фотографуємось, відпочиваємо і продовжуємо похід в гори. Надвечір приходимо до нашого місця ночівлі на прекрасну полонину серед лісу. Людей тут, як правило, не буває, і це величезна перевага походу в тутешні Горгани. Смачна вечеря і відпочинок.
Денний перехід 12 км, ночівля на висоті 1100 м
День 2. Пантир (1213 м) - Дурня (1705 м) - Гропа (1 758 м) - гора Велика Братківська (1788 м)
Сьогодні на нас чекає дооовгий перехід. Букові ліси поступово змінюються на хвойні, а потім і на альпійку. Ці місця багаті на ягоди та гриби, по-цьому дивимося під ноги уважно і робимо вітамінні привали. І далі продовжуємо піший похід по Горганах. Піднімаємось на гори: Пантир (1213 м), Дурня (1705 м) і Гропа (1758 м), вкриті кам'яними розсипами і заростями альпійки. Найвища гора на сьогодні - Велика Братківська (1788 м), звідки відкриваються чудові краєвиди на Горгани. На вершині ще збереглися стовпчики старого польсько-чехословацького кордону 1920-х років. Фотографуємося, відпочиваємо і рухаємося далі. Перед нами досить складний і затяжний спуск лісом. Нам необхідно дійти до шикарної полонини, де ми заночуємо під кедрами біля витоків річки Чорна Тиса.
Туристичний маршрут 14 км, ночівля на висоті 1200 м
День 3. Похід по Горганах і Свидовцю: витоки Чорної Тиси - перевал Околе - гора Татарука (1707 м) - озеро Апшинець (1487 м)
Піднімаємось на перевал Околе, продовжуючи похід по Свидовцю та Горганах. Наш маршрут пролягає через справжній і прям-таки казковий ліс. Перевал Околе - відоме місце серед грибників, де в сезон можна зібрати багато білих грибів і приготувати на вечерю. Сьогодні ми виходимо на Свидовець, де вже не буде дрімучих лісів, а лише безкраї гори і простори, і дуже гарні озера. Під вечір приходимо до озера Апшинець на ночівлю, де після спекотного дня можна скупатись. Смачна вечеря і відпочинок.
Денний перехід 13 км, ночівля на висоті 1 487 м
День 4. Похід по Свидовцю: гора Геришаска (1762 м) - гора Ворожеска (1731 м) - озеро Ворожеска (1460 м)
Нескладний день. Від озера Апшинець наш маршрут пролягає через альпійські луки, які так властиві Свидовцю. Куди не кинь оком - навкруги безкраї зелені простори, з плавними і округлими горами, їх неначе спеціально підтесати. Прямуючи хребтом, ми побачимо озеро Догяска, помилуємось краєвидами і далі слідуємо до одного з найкрасивіших озер в Карпатах - Ворожеска. Це озеро льодовикового походження, і навіть в самий спекотний час, вода в ньому залишається холодною, але бажаючі можуть скупнутися. Розбиваємо табір і відпочиваємо. Похід по Свидовцю ще гарний і тим, що сьогодні у нас є можливість сходити в гості до пастухів на сусідню полонину Татул, щоб познайомитись з їх побутом, почути з перших вуст, як робляться справжні високогірні карпатські сири: вурда, будз, бринза... скуштувати їх і купити.
Денний перехід 5 км, ночівля на висоті 1460 м
День 5. Гора Близниця Велика (1881 м)
Похід по Свидовцю в самому серці масиву. Ми набрали основну висоту, тому половину сьогоднішнього шляху йдемо без затяжних підйомів і спусків. Гірський похід пролягає через альпійські луки, вкриті травою, що дозволяє вільно просуватися по маршруту і насолоджуватися чудовими краєвидами. А далі починається підйом на гору Близниця Велика (1881 м) - це найвища точка походу по Свидовцю і Горганах. Як завжди, фотографуємося на пам'ять на вершині + милуємось гарними краєвидами, і погнали вниз. Ще трохи пішого походу і в буковому лісі стаємо на ночівлю.
Туристичний маршрут 11 км, ночівля на висоті 1350 м
День 6. Кваси - повернення додому
Завершуємо похід по Свидовцю і Горганах. Густим буковим лісом виходимо в Кваси - відомий курорт в Закарпатській області. Розташований він, як би, в котловині, тому з усіх боків оточений горами, а по схилах розкидані різнокольорові будиночки. Маємо трохи часу, аби освіжитися у водах гірської річки Чорна Тиса, пообідати і випити крафтового пива Ципа в ресторані. На цьому наш піший похід закінчується і нам потрібно вертатись до Івано-Франківська.
Денний перехід 8 км
Додаткові фото з маршруту по Свидовцю і Горганах:
• намет двошаровий (місце в наметі)
• рюкзак 50-60-70 літрів (з рейнкавером)
• спальник з температурою комфорту 0°С
• карімат (килимок)
• сидушка (піддупник)
• трекінгові палиці (бажано)
• гермо-мішки або поліетиленові пакети для пакування одягу в рюкзаку
• сонцезахисні окуляри
• сонцезахисний крем (не менше 30 SPF) + бальзам для губ
• налобний ліхтарик
• мильно-рильне + косметичка (мило, зубна паста, щітка, рушник, крем і т.і.)
• особистий посуд (тарілка, ложка, кружка, по-можливості ніж)
• особиста аптечка зі звичним для вас набором ліків
• трекінгові черевики (бажано мембрана типу GORE-TEX і міцна підошва типу Vibram)
• сандалі або шльопанці для табору
• трекінгові штани, добре якщо є трансформери штани-шорти
• шорти
• мембранна куртка або штормовка
• бажано водозахисні штани
• фліска
• головний убор - кепка (краще бедуінка) або Бафф, панама
• шапка тепла, перчатки
• термо-футболки з коротким рукавом для повсякденного носіння (1-2 шт)
• термо-футболка з довгим рукавом і термо-штани
• шкарпетки легкі на кожен день (не менше 3 пар) і теплі (1 пара)
• купальник / плавки
• дощовик (пончо)
• пляшка для води / фляга для денних переходів 1-1,5 л