Все своє ношу з собою. Як зібрати рюкзак в похід

Якихось неймовірних скілів від вас ніхто не вимагає, але є кілька порад, які допоможуть зібрати і упакувати рюкзак без проблем.

Підбір необхідного спорядження та одягу для походу

З цього, мабуть, і почнемо. Головне - не відкладайте до останнього моменту. Зібрати рюкзак в похід потрібно заздалегідь. Особливо, якщо це перший досвід у вашому житті. Залежно від місцевості, куди планується похід, і пори року, перелік необхідного спорядження та одягу буде відрізнятися. Ця інформація прописана у нас в кожному маршруті (в кінці). Ось наприклад, СПОРЯДЖЕННЯ В КАРПАТИ ВЛІТКУ, ЧЕК-ЛИСТ В АЛЬПИ або в ЗИМОВІ КАРПАТИ. Беріть собі на замітку.

Найкраще перелік потрібних речей закріпити на видному місці, коли будете збирати туристичний рюкзак. Або зберегти собі на телефон, щоб завжди був під рукою, якщо щось потрібно докупити. Найгірша ідея "тримати все в голові і збирати за пару годин до виходу". Хоча, коли ви станете досвідченим і запеклим походніком, приблизно так і буде))) автоматично!

І дуже важливо, НЕ взяти багато непотрібних речей, які будуть обтяжувати рюкзак: запасну дрібничку, про всяк випадок, а це гарне, а це потрібне, а це три косметички і т.і. В кінці походу від туристів-новачків часто можна почути, що третина одягу взагалі не знадобилась. Похід повинен приносити задоволення, а не страждання!)

Для тих, хто вперше зібрався в гори, немає сенсу купувати одразу все необхідне до дрібниць. Не виключено, що походи - взагалі не ваше, а суму витратите чималеньку. Рюкзак для походу в гори можна як купити, так і позичити у друга-походніка, на крайній випадок - взяти в прокат. Відкрию секрет - в перший похід рідко хто йде зі своїм рюкзаком і спальником. Потрібно зробити бета-тест на любов до походів, відчути на собі, як повинен сидіти рюкзак, на що робити акценти... подивитися, що є у попутників, послухати поради досвідчених туристів.., а потім вже безсовісно витрачати свої кровні гроші на снарягу.

 

Упакувати рюкзак в похід. Який об’єм обрати?

Для новачків який не візьмеш, завжди він буде малим, завжди знайдеться купа «необхідних» речей, які потрібно «обов'язково» взяти з собою, і вони ледь-ледь влазять в середину. Саме тому, новачки-туристи помітні одразу - їм ніколи не вистачає рюкзака для своїх речей, вони ще умудряються обвішати снарягою зовні. А ось у досвідчених - мінімум речей, ще частенько залишається вільне місце зверху і пару кишень. По-цьому, для початку - визначимося з об'ємом.

Для дівчат чудово підійдуть моделі в діапазоні від 45 до 65 літрів, максимум! Хлопці можуть сміливо брати від 50 до 70 літрів. Якщо щось не поміщається, значить - воно точно зайве, без нього можна обійтися. Ну або, на крайній випадок, причепити зовні. Кожні +5-10 літрів ви потім будете згадувати на будь-якому підйомі і думати «може, прийшов час пару дрібничок або кілограм непомітно викинути»))

З кожним походом ви будете ставати досвідченішими, будете брати менше одягу, підкуповувати нові ультралегкі і компактні речі, і місця в рюкзаку буде ставати більше, а потім і зовсім заміните його на набагато менший об’єм.

До того ж, правильно упакувати рюкзак - половина успіху всієї затії. А тепер зупинимося на цьому детальніше.

 

Як же правильно укладати рюкзак в похід

Тут все згідно до законів фізики, розподілу ваги і потреби:

 • Найважче кладемо ближче до спини, в проміжку між лопатками і попереком.
 • Об'ємні речі краще розміщувати внизу, а легке і крихке ближче до верху, помірно важке спорядження - в просторі між. Порада зібрати все найважче і покласти внизу - одна з найбільш помилкових, які доводилося чути. Весь похід вас буде тягнути до землі, і зовсім не тому що маршрут важкий або у вас недостатня підготовка. Якщо залишите все важке зверху - то відчуєте себе живим маятником.
 • У бокових відділеннях теж потрібно дотримуватися балансу і розподіляти вагу, перекошений рюкзак дуже «порадує» через кілька годин ходьби. Якщо з одного боку буде пляшка з водою 1,5 л, то на інший бік в противагу потрібно покласти теж щось важкенько).
 • Найнеобхідніше і всякі дрібниці мають бути в верхньому клапані або доступних бічних кишенях, так би мовити «найважливіше під рукою», щоб не зупинятися через дрібниці і не ритися десь на дні в пошуках Бафа або туалетного паперу, наприклад.
 • Обов'язково має бути рейнкавер від дощу або накидка-пончо, яка одягається одразу на людину з рюкзаком. У більшості нових рюкзаків, внизу вже є спеціальна кишеня з рейнкавером.

 

Використовуйте компресійні і гермо-мішки

Перед тим, як зібрати рюкзак в похід, краще речі розумно упакувати. Сортуйте речі за їх призначенням, вагою і життєвої необхідності в поході, і розподіляйте по мішечках. Використовуйте гермо-мішки, особливо для теплих речей і спальника, щоб не залежно від погоди - вони обов'язково залишалися сухими. А це найкраща супер-сила туриста!)

Оптимізуйте простір в рюкзаку, використовуючи компресійні мішки. Вони ідеально підійдуть для легких і об'ємних речей. Так і додаткове місце з'явиться, і не буде бардаку. Головне запам'ятати, що і в який саме мішок ви упакували. У цьому випадку зручно купувати мішечки різного кольору.

Харчі теж сортуйте за призначенням або за прийомами їжі, щоб не шукати довго що і де. До того ж, не потрібно гребсти на 2 дні походу їжі, як на тиждень. Якщо є можливість по маршруту докуповувати продукти в селах, містах - враховуйте це. Тоді не доведеться ламати голову, як впихнути невпіхуєме, і нести непідйомне.

І ще, трохи менше целофанових пакетів під час походу, і Гретта Тунберг буде вами задоволена)

 

Як правильно відрегулювати або підігнати рюкзак під себе

 • Сучасні рюкзаки мають регулювання по зросту, тобто висоту спини. З цього і починаємо. Залежно від зросту - виставляємо S, M, L. Визначається експериментальним шляхом, поки за своїми відчуттями зрозумієте, що вам комфортно. У деяких моделей можна навіть регулювати і ширину плечей (на мал. п.1).
 • Далі налаштування знизу догори.
 • Затягуємо ремінь на стегнах. Під час походу основна частина ваги має припадати саме на стегна, а не на плечі. Тому ремінь має щільно облягати і сидіти саме на стегнах. Або у дівчат зазвичай трохи вище до талії (на мал. п.2).
 • Затягуємо нижні лямки. Коли одягаєте рюкзак на себе, то між лямками і плечима не повинно гуляти повітря (на мал. п.3).
 • Регулюємо верхні плечові лямки. Рюкзак не має бути дуже далеко від спини, бо він буде бовтатися і розгойдувати вас в різні боки (на мал. п.4).
 • Защипуємо нагрудну лямку. Це не обов'язково, спробуйте на власному досвіді - потрібно це вам чи ні. Комусь вона заважає, комусь здавлює грудну клітку, але якщо маршрут технічно складний і стрімкий - то може стати в нагоді, як додатковий фіксатор рюкзака на вас (на мал. п.5).
 • Ще одна порада - не залишайте бічні лямки бовтатися. Краще всі вільні стяжки і стропи заправте. Так вони не будуть дратувати вас і всіх довкола постійним грюканням і ви будете менше чіплятися за гілки.

 

При купівлі рюкзака, обов'язково міряйте його в магазині, з навантаженою вагою не менше 5-7 кг, наближеною до походних умов. Пам'ятайте, яким би він не був сучасним, технологічним, крутим... і гарним, просто може «не сидіти» на вас, десь тиснути і т.і.

І на останок.

Як правильно одягати або «закидати» на себе рюкзак

Не потрібно від землі одразу закидати на спину, бережіть свої плечові зв'язки і хребет, щоб не надірватися. Спокійно беремо рюкзак двома руками за плечові лямки, ставимо на коліно, далі без ривків одягаємо на одне плече, потім - на інше. От і все. Навіть дуже важкий рюкзачіще, так одягати нескладно.

 

СТАТТІ ПО ТЕМІ:

Перший похід в гори: як вижити і через страх не прогавити можливість кайфонуть