Похід на Говерлу. Всі ЗА і ПРОТИ

Говерла привертає підкорювачів цілий рік. А в період з середини травня до середини жовтня відкрито найактивніший туристичний сезон на Говерлу. "Льодовикового періоду" тут немає, проте іноді сніг може залишатися в горах навіть влітку.

 

Схили гори переважно вкриті травами та заростями кущів. Верхня межа лісу проходить на висоті близько 1400 м. Далі слідувати по маршруту вдвічі приємніше: ваш погляд будуть радувати альпійські луки, а також барвисті гірські пейзажі. Зі східного боку можна бачити водоспад заввишки до 80 м. Саме тут починає свої витоки річка Прут. Ще трохи напружитись, і ви на вершині. Тут відкривається приголомшливий краєвид. Верхівки гір вкриває сизий туман, сонце ховається десь за ними, а до хмар, здається, - можна доторкнутися рукою!

  

 

Хто може піти в похід на Говерлу

Здійснити підйом може кожна бажаюча більш-менш фізично здорова людина, за виключенням медичних протипоказань. В тому числі, похід з дітьми на Говерлу в теплу пору року, дозволений у віці від 7 років. Великою популярністю користується підйом на Говерлу за 1 день, але ми радимо вам відірватися від цивілізації хоча б на 3 дні. Тоді необхідно мати з собою відповідне спорядження та палатки.

  

 

Говерла: туристичні маршрути

Існує кілька маршрутів. Найпопулярнішим є сходження на Говерлу з північного боку - база "Заросляк". Точка відправлення - Завоєля, невелике селище над річкою Прут, розташоване в 14 км від Ворохти. Дістатися на базу можна автомобілем, у каплиці на нижній терасі розташована автостоянка. Протяжність маршруту - 10,5 км.

З закарпатської сторони - Лазещина. Відправний пункт на західну частину Чорногори - Лазещина, розташована в Рахівському районі в 5 км від смт Ясіня. Маршрут бере свій початок вздовж річки Лазещина. Його протяжність - 16 км. Маршрут прийнято вважати найдовшим, але в той же час легким. Тут ви можете зупинитися на ночівлю з комфортом в Козмещику. Ідеальний варіант для туристів-початківців із середнім рівнем витривалості.

Якщо ви все-таки зважитесь на повноцінний піший похід від 3-х до 6-ти днів з наметами, тоді варіантів стає ще більше: по Чорногірському хребту з боку Петроса або з боку Піп-Івана Чорногорського, із закарпатського боку хребта - село Богдан або Луги. При цьому ви по-справжньому зможете відпочити від благ цивілізації, побути наодинці з собою або поспілкуватися в дружній компанії, повечеряти свіжоприготовленою їжею на ватрі, побачити заходи й сходи сонця... як можна більше природніх красот, якими сповнена Чорногора.

  

 

Наші походи на Говерлу з наметами

Сходження на Говерлу і Петрос влітку  3-ти денний похід

Піший похід по Чорногорі  6-ти денний літній похід

Сходження на Говерлу і Петрос взимку  3-ти денний похід

 

Підйом на Говерлу влітку і навесні

Однозначно, кращої пори року для першого сходження - годі й шукати. У цей час сонце яскраво світить, карпатські полонини щедро пахнуть, навколо все в цвіту. Тому підйом влітку - оптимальний варіант, однак і тут потрібно враховувати деякі нюанси:

  • Якщо ви хочете застати крокуси, відправлятися потрібно в першій половині травня.
  • У другій половині травня - застанете буйне цвітіння полину і широкі галявини суниці.
  • Червоним килимом з рододендрону Чорногора порадує в червні.
  • У червні будьте готові до дощової погоди. Іноді злива може затягнутися на кілька днів. З іншого боку, червень порадує свіжою зеленню, квітучими полонинами і сніжниками в кулуарах.
  • Липень і серпень – найбільш сухі літні місяці, обдарують вас надійною засмагою.
  • Серпень - час для чорниці, брусниці та грибів.

  

 

Сходження на Говерлу восени

Багато походників сходяться на думці, що перша половина осені в Карпатах (і в горах на цих широтах) - це найцікавіший і вражаючий період для будь-якого виду активного відпочинку. Що правда, це не стосується рафтингу і сплавів, так як в цей час в річках мало води. Осінній сезон в Карпатах триває в період з вересня по середину жовтня і відрізняється:

  • Максимально передбачуваною і сухою погодою.
  • Високим рівнем видимості вранці і ввечері.
  • Багатством ягід і грибів: їх можна їсти і в поході, і ще з собою додому привезти.
  • Чудовими контрастами кольорів: смереки смарагдового кольору і вицвілі руді полонини, помаранчево-жовто-червоні буки і небо в яскраво-синіх тонах.
  • Пеленою туманів, схожих на молоко, які застеляють собою долини в ранковий і вечірній час, і підсвічуються західно-світанковим сонцем, перетворюючись в надзвичайне природнє видовище.

 

 

Зимове сходження

Якщо вас не лякає перспектива морозів і вітру в горах, і ви хочете потрапити в сніжний казково-магічний світ зимових Карпат, ласкаво просимо. Що на вас чекає в цьому випадку:

  • Найгарніші краєвиди гір і околиць, казкові і нереальні, часом вони здаються фантастичними.
  • Свіжий сніг по-коліна і вище, по-цьому краще з собою брати снігоступи.
  • Можливість здійснювати підйом радіально.
  • Достатня наявність колиб, притулків і приватних садиб в околицях, де можна розміститися.
  • Відповідно до класифікації Федерації Альпінізму і Скелелазіння України, сходження на зимову Говерлу - це 1Б категорія складності! і необхідно це враховувати при підйомі.
  • Можлива мінлива погода від просто зимової до ураганної.
  • Метеостанція Пожижевська, яка відстежує погоду і зможе дати інформацію, в разі штормового попередження.
  • Пости МНС-ників, контакти яких необхідно знати, щоб повідомити про себе в разі надзвичайних ситуацій.

  

 

Небезпеки в походах

Гори - це неймовірна магія, сила, атмосфера і міць! Однак необхідно пам'ятати і про небезпеки, які можуть зустрітися на шляху, особливо, недосвідченому туристові. Категорично не радимо ходити в гори поодинці! І якщо в теплу пору року, це може просто зіпсувати вам відпочинок, здоров'я, додати клопоту... то взимку помилки і легковажність можуть стати фатальними: лавини або обриви з карнизів, хуртовини і різке погіршення погодних умов, обмороження чи зневоднення, сніжна сліпота, знемога і замерзання, і т.і. Життя дорожче подібних пригод, по-цьому краще піти в гори з провідником. Щоб ви сміливо могли сказати собі самому «Я це зробив, підкорив вершину Карпатських гір!».