Озеро Несамовите: легенди, факти і маршрути

Несамовите - одне з високогірних озер в українських Карпатах і, потрібно сказати, ледь не найпопулярніше. Воно овіяне надзвичайними легендами, містичними переказами і щорічно збирає у своїх вод тисячі туристів. Льодовикове походження дозволяє, навіть в теплу пору року, зберігати воду дуже холодною. Площа його становить 0,3 га.

 

Озеро Несамовите: цікаві факти

Примітний той факт, що візуально кордони водойми нагадують обриси Антарктиди. Давно ведуться суперечки на тему того, де знаходиться Несамовите в Карпатах. Деякі географи схиляються до того, що воно відноситься до Закарпатської області, але це помилка. Головним чином тому, що водойма знаходиться на Чорногірському хребті, де відповідно сучасним картам тут межують дві області: Закарпатська і Івано-Франківська.

Іншим цікавим фактом є те, що Несамовите входить в ТОП найбільш високогірних озер в Українських Карпатах (1750 метрів над р.м.). Якщо відправитись сюди в квітні, то навіть в цей час тут ще будуть лежати снігові замети. Серед гуцулів існує повір'я, що в місці, де розташована водойма народжується град. І це не можна назвати домислом, тому як стихійні явища тут трапляються дуже несподівано.

Також цікаво воно тим, що в лісах, навколо озера, зустрічаються рідкісні представники місцевої фауни. Так тут живуть куниці, благородні олені, лісові кабани, бурі ведмеді. Залежно від пори року тут також зустрічаються білозубі дрозди, глухарі, сапсани, чорні дрозди і завирушки. А ось що стосується земноводного світу, то тут можна побачити плямистих саламандр, трав'яних жаб.

 

Легенди озера Несамовите

З озером Несамовите пов'язано чимало таємничих легенд. Жителі Карпат, які населяють цей край, стверджують, що ця місцевість відрізняється особливою загадковістю і містикою. Згідно з народними легендами, Несамовите - це те місце, де може раптово з'явитися град і живуть душі грішників. Адже якщо вірити все тим же переказам місцевих, тут знайшли свій притулок душі самогубців. Якщо метнути камені в воду, ризикуєте опинитися на місці однієї з загублених душ. Над дзеркальною гладдю води повстане вершник, який викличе кам'яний обвал з гірських вершин, адже ніхто не сміє порушити його спокій. А разом з ним з озерних глибин повстануть і інші духи, які будуть звалювати камені з гір і наведуть на місцевість ураган і грози.

Відома легенда про те, що тут роблять свої ритуальні танці душі грішників. Біда чекає на того, хто влаштує галасливі гуляння в цьому районі, злі духи заберуть з собою порушників на дно. І тільки звук трембіти може відігнати злих духів.

Відповідно до ще однієї легенди, яку часто розповідають місцеві жителі, в озері живе дух юної утоплениці. У стародавні часи дівчина йшла з одного села в інше, але вирішивши скупатися - потонула. І в нинішній час їй зовсім не до душі, якщо порушують її спокій, хто наважиться на це - на нього чекають біди.

Є й романтичні повір'я, вони розповідають про те, що якщо незаміжній дівчині або холостому хлопцю, які хочуть найближчим часом вийти заміж або одружутися, вмитися в воді, то вже в найближчий рік задумане обов'язково станеться. Ще кажуть, якщо пірнути в воду, ви ризикуєте так і не знайти свою улюблену або коханого.

 

Звідки пішла назва Несамовите

Назва озера українською мовою означає "шалене". І тут не можна не погодитися, адже характер у озера, разом з навколишньою місцевістю саме такий. Оскільки знаходиться воно на Чорногірському хребті, де постійно дмуть сильні вітри. А якщо під час перебування тут ви застанете грозу, опинитеся один на один з бурхливою стихією.

Озеро Несамовите погода

Погода тут дуже мінлива. І цей факт потрібно обов'язково враховувати, якщо плануєте прогулянку в ці місця. Наприклад, навіть влітку, коли сонце стоїть високо, на небі немає жодної хмаринки, погода може кардинально змінитися в найближчі 20-30 хвилин і на регіон обрушиться гроза з вітром. Це може бути і вітер ураганний з холодним дощем і мокрим снігом, і град, і грім і блискавка. Не позаздриш туристу, який виявиться в цей час на Чорногірському хребті. З огляду на клімат і географічне розташування озера, холодний вітер тут не стане рідкістю.

 

Відпочинок на озері Несамовите

Своєю красою, розташуванням і все тими ж легендами, Несамовите привертає дуже багато туристів. Відпочинок тут цінується в першу чергу за неперевершену атмосферу і мальовничі пейзажі Чорногірського хребта і найближчих вершин. На питання чи можна купатися в озері Несамовите? - Однозначно, не рекомендується. Тут навіть розташовані таблички, які забороняють купання. Однак бажаючих купатися, і випробувати на собі міфи і легенди, дуже багато. Екологи б'ють на сполох щодо стану водойми, адже воно страждає від сміття і відходів, яке люди кидають у воду і по периметру. З цієї причини озеро вимагає спеціального захисту. Несамовите по праву можна назвати природним надбанням України. До речі, поруч з озером знаходиться джерело з кришталево чистою і дуже смачною водою.

 

Озеро Несамовите: як дістатися

Великою популярністю користується маршрут Говерла-Несамовите. Тому сюди вирушає багато туристичних автобусів. Найпоширеніший варіант маршруту наступний: необхідно дістатися до Івано-Франківська, звідти прямуємо в містечко Ворохта, звідки йдуть автобуси до озера. Альтернативний варіант - взяти таксі від Ворохти до Заросляка і вже звідти добиратися на місце.

Маршрути на озеро Несамовите

Маршрут з турбази "Заросляк"

Дістатися до озера можна за 3 години. Пройти пішки належить близько 6 км. Щоб потрапити на Несамовите, від бази "Заросляк" тримайте шлях на південь, після чого необхідно перейти по мосту через річку Прут. До озера веде маркований маршрут, головне стежити за мітками і не збитися зі шляху. Спочатку по ялиновому лісі, а після по мальовничій стежці з альпійкой, ви потрапите на Несамовите - унікальне і мальовниче місце.

 

Наші походи на Несамовите з наметами

Сходження на Говерлу і Петрос влітку  3-ти денний похід

Піший похід по Чорногорі 6-ти денний похід