Обсерваторія на горі Піп Іван Чорногірський

Піп Іван - це відома вершина в Українських Карпатах, яка розташувалася поблизу Гуцульських гір. Своєю популярністю вона зобов'язана будівництву історичного значення - польської обсерваторії на вершині.

Історія створення обсерваторії

Міністерство ВПС Польщі ініціювало закладення фундаменту Обсерваторії на Піп Івані в 1936 році (до 1939 дана територія належала Польщі). Підготовчі та будівельні роботи тривали 2 роки. Для побудови використовували місцеві гірські породи, які до підніжжя гори доставляли кіньми або робочі самостійно переносили будівельні матеріали, без вантажних візків.

В обсерваторії "Білий слон" були проведені водопровід і обладнана котельня, що дозволяло опалювати всі приміщення будівлі. Необхідно взяти до відома, що взимку на хребті лежать багатометрові шари снігу, а температура може опускатися до -30 градусів! Інженерам вдалося спроектувати споруду таким чином, щоб вчені і обслуговуючий персонал могли перебувати там цілий рік. 1938 ознаменував відкриття обсерваторії Білий слон. Приміщення складалося з житлової частини, технічних приміщень та астрономічної вежі.

В обсерваторію був поміщений астрограф з об'єктивом 33 см в діаметрі. Доставлений він був прямо з Единбургу. З його допомогою група дослідників могла стежити за різними космічними об'єктами: планети, комети, робити фотознімки різних небесних тіл і вивчати їх стан в космосі.

На жаль, військові події 1939-1945 стали фатальними для обсерваторії. Весь персонал, який займався обслуговуванням обсерваторії, покинув її. Все обладнання, яке можна було демонтувати - вивезли. А згодом, місцевими жителями було розкрадено все, що можна було винести.

 

Реконструкція обсерваторії

У 2012 почалися роботи, націлені на реконструкцію обсерваторії в Карпатах, ініційовані Польським Міністерством культури. Повторно зводилися стіни, які забезпечували захист від вітру і снігу. Камені були очищені від графіті, вивезені тонни сміття. Житлова зона була значно розширена. За наявного фотознімку відтворили металевий дах. У роботі по реконструкції були задіяні волонтери, польські фахівці, будівельники, техніки.

Першочерговою метою відновлення робіт по реконструкції було створення міжнародної школи українсько-польських рятувальників. В районі Білого слона зустрічаються різні ландшафти, а погода досить нестабільна. Такі умови ідеальні для проведення навчань пошуково-рятувальних груп. Крім того, у відреставрованій обсерваторії передбачалося створення притулку для туристів.

   

 

Звідки пішла назва гори

Про походження імені Піп Іван серед місцевого населення побутують різні легенди. Примітно, що слово "піп" не характерно для народу Гуцульщини, тому назва в цій місцевості несе зовсім інший зміст і частіше зустрічається назва "Піпіван". Така варіація пов'язана з сильними вітрами, які постійно тут віють (а значить, "співають"). У стародавні часи Піп Іван отримав назву Чорна гора через те, що на вершині збираються чорні хмари і вона стає вугільного кольору.

Що ж стосується обсерваторії, свою назву "Білий слон" (саме так величали її поляки) вона отримала ще на стадії будівництва. Дивна, на перший погляд назва, ставала зрозумілою при погляді на фотографію обсерваторії в зимовий час. При мінусовій температурі (-30 градусів) споруда покривалася шарами снігу і льоду і дійсно нагадувала своїм виглядом білого слона.

 

Як дістатися до Обсерваторії Білий Слон

Відправитися в похід на Чорну гору можна різними пішими маршрутами. До найпопулярніших відносять 3 туристичних трекінгу:

  • Найкоротший шлях - з села Дземброня, минаючи гору Вухатий Камінь або Смотрич.

Від траси Верховина-Зелена до села Дземброня 5 км. Підйом бере свій початок з автобусної зупинки. Далі крутий шлях йде вгору під Смотричем в південному напрямку. По мірі набору висоти, стежка йде в ліс і далі на хребет до обсерваторії Білий Слон.

  • З КПП Шибене через озеро Марічейка.

Починається маршрут з прикордонного пункту в селі Шибене. Далі йдемо по густому лісі до полонини Веснарка. Звідси 3 км до оз.Марічейка. Залишилося пройти 4,5 км вгору по стежці через альпійські луки і ви потрапите до вершини.

  • З полонини Гропа (прохід з Мармаросів на Чорногору).

 

 

Наші походи на Чорну гору:

Сходження на Піп Іван Чорногірський 3-ти денний похід

Чорногора від А до Я - похід в Карпати 6-ти денний похід

Гуцульські Альпи - похід по Карпатах - 6-ти денний похід

Білий Слон. Сходження на Піп Іван 3-ти денний похід

 

Пост МНС на вершині Білого Слона

У 2014 був відкритий, що діє й донині, пост МНС. Професійні рятувальники на вершині, в числі яких є і волонтери, надають укриття туристам в разі погіршення погодних умов, надають невідкладну допомогу в разі отримання травм або в інших ситуаціях, що вимагають негайного реагування. Також можуть підказати поточну погоду, коли плануєте похід на Піп-Іван. Щорічно на території Карпатського біосферного заповідника проводяться мітинги представників Варшавського національно інституту і ПНУ ім. В.Стефаника, під час яких обговорюються темпи реконструкції, розглядаються і приймаються стратегії на майбутній рік.

Сторінка рятувальників в ФБ: https://www.facebook.com/chornogora.rescue112/
Телефони: +38 094 92 28 112, +38 094 92 25 112

 

Погода на вершині

Погода тут - одна з найпідступніших і непередбачуваних, при чому в будь-який час року. Ясний день може різко змінитися туманом і дощем, тиха погода - шквальним вітром, сонячний морозний день - бурею і хуртовиною. Потрібно про це пам'ятати завжди і бути обережними, при собі мати теплі речі, штормовки, дощовики...

Кращий час для сходження до обсерваторії - липень або серпень. У цю пору тут спостерігається менша кількість опадів, а якщо дощ і застане вас в дорозі, то земля швидко вбирає вологу.
Якоюсь особливою магією приваблює туристів Піп Іван взимку. Незважаючи на холод, вітер і суворі умови, похідники намагаються підкорити "Білого Слона" в зимову пору року, а він постає перед ними в своєму казковому вигляді.